Mega – Dünya!

Bugüne kadar çokça ötegezegen keşfedilmişti. Fakat Kepler – 10c benzeri bir ötegezegenle daha karşılaşılmamıştı! Harvard – Smithsonisian Astrofizik Merkezi’nde çalışan astronomlar  bulunan ötegezegenin daha önce keşfedilmiş hiçbir gezegene benzemediğini söylüyorlar. Ve bundan dolayı Mega – Dünya isimli yeni bir ötegezegen sınıfının tanımlanması gerektiği belirtiliyorlar.

aaaaaaaamegadünya

Keşfedilen gezegen 560 ışık yılı uzaklıkta ve yıldızının etrafında attığı bir tur yaklaşık 45 gün sürüyor. Draco Takımyıldızı’nda bulunan bu gezegen Kepler Teleskobu tarafından keşfedilmiş. Çapı yaklaşık 29.000 kilometre. Kütlesi ise Dünya’nın 17 katı. Kütlesi bu büyüklükte olan gezegenler Sıcak neptünler  olarak tanımlanıyor. Sıcak neptünler yapısı Neptün’e benzeyen gaz devleri ve katı bir çekirdekleri bulunmuyor. Fakat yapılan hesaplara göre Kepler – 10c kütlesi bu kadar büyük bir gezegenden beklenenin aksine katı çekirdekli…

images (36)

Kepler – 10c kadar büyük bir gezegenin katı çekirdekli olması gezegenlerin oluşumu ile ilgili kuramların sorgulanmasına neden oluyor. Daha önceleri kütlesi bu kadar büyük bir gezegenin oluşumu sırasında çevresindeki hafif gazları toplayarak Jüpiter benzeri gaz devlerine dönüşeceği tahmin ediliyordu. Harvard – Smithsonisian Astrofizik Merkezi’nde çalışan Lars A. Buckhave tarafından ortaya atılan yeni bir kuram ise yıldızının etrafında daha uzun süre dolaşan gezegenler arasında pek çok Mega – Dünya olabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s